M.YAŞAR EVRENKAYA

Merhum Mekan-ı Cennet, M.Yaşar Evrenkaya 1937 yılında Afyonkarahisarda dünyaya geldi. İlkokulu Kadınana İlköğretim Okulu, Orta Öğretimi Afyon Lisesinde tamamladı. Ticari hayata olan düşkünlüğü kendisini genç yaşlarda iş hayatı içerisine atılmasını sağladı. Çalışma hayatına ilk kez babası Abdullah Evrenkaya'nın sahibi olduğu un sanayi ile başladı. Askerlik vazifesinden sonra profesyonel iş hayatına atılan M.Yaşar Evrenkaya, Afyonkarahisarın ilk ekmek fabrikaları zincirlerini kurarak sanayiciliğe adım atarken, Afyonkarahisarın ilk limited şirketini kuran kişi olarak il ekonomi tarihinde yerini aldı.

Bölgesel hayvancılığın gelişiminde öncü nitelikte yatırımlar yaptı.Kamuya bağlı Konya ve Bursa Yem Sanayilerinin bölge bayilerini alarak başlayan bu atılımlar kanatlı sektöründe Güneşli Koşman civciv bayiliği, kümes ekipmanları bayiliği, tavuk kesim hizmetleri ve yumurta ticareti ile devam etti.

Afyonkarahisarın sosyoekonomik gelişimine önemli katkılar sağlayan M.Yaşar Evrenkaya, çeşitli dönemler içerisinde il siyasi hayatının etkin ve aranan isimlerinden birisi oldu .Evrenkaya Köyüm Yumurta markasının temellerini 1970 yılında atan M.Yaşar Evrenkaya, 1974 yılında  Çayırbağ Üretim tesislerini hizmete açtı. İlerleyen dönemler içerisinde çizdiği hedeflerden şaşmadan üretim kapasitesini her geçen yıl artırarak ülkenin en önde gelen yumurta üretim tesislerinden birisini Türk ekonomisine kazandırdı.

Türk tavukçuluk sektöründe Afyonkarahisar adının markalaşmasını sağlayan isimlerin başında gelen M.Yaşar Evrenkaya; kurduğu şirketlerin Onursal Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütürken 2 Ağustos 2013 yılında geçirdiği rahatsızlık sonucu aramızdan ayrıldı. M.Yaşar Evrenkaya evli ve üç çocuk babasıydı.

    

    


Haberler & Etkinlikler
İletişim

Bize Ulaşın

Soru, görüş ve önerileriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Adres

Dumlupınar Mah Yüzbaşı Agah Cad Evrenkaya Apt No:24 Merkez

Afyonkarahisar

İletişim

Tel: +90 272 212 12 48
Fax: +90 272 213 62 68
Tel: +90 272 215 14 04
09:00-18:00

Soru, görüş ve önerileriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın